Što je riječki turizam? Prijavi se da zajedno skužimo!

Ovo proljeće odvijat će se ciklus vikend radionica kroz koje ćemo osmisliti riječku alternativu masovnom turizmu. Turistički paket-aranžman kreativnih, zelenih, lokalnih i autentičnih sadržaja – za sve koji dolaze u Rijeku, ali i za nas koji u njoj živimo. Riječki turizam koji jača, a ne troši grad.

 

Ciklus radionica odvit će se 29. ožujka, 12-13. travnja i 10. svibnja. Prilika je to za hrpu novih znanja i stvaranje dugoročne dobrobiti za naš grad. Uz osvježenja i ručak, program uključuje ljetni izlet u Ljubljanu. Prijaviti se može svatko, do nedjelje 23. ožujka u ponoć, klikom na ovu prijavnicu.

 

 

Turizam kao problem, ali i prilika

Hrvatska obala druga je po broju turista u Europi, uz bok Kanarskim otocima. Sunce, more, kruzeri, istiskivanje lokalnog života, zimmer frei, priroda, preopterećena infrastruktura, sezonski rad i jedna od najviših ovisnosti o turizmu na cijelom svijetu. No, u Rijeci je situacija ipak nešto drukčija. U prosjeku nas, od ostatka Jadrana, posjeti pet puta manje turista. Ovdje se zadržavaju samo dva i pol dana – najčešće na putu prema negdje drugdje. Baš zato je Rijeka u idealnoj poziciji – naučiti iz tuđih grešaka i razviti drugačiji model. Želimo da ljudi dolaze u Rijeku, jer je naš grad super. Toliko super da bismo i sami u njemu mogli biti turisti. No, je li neprestani rast turizma jedino rješenje? Postoji li alternativa zatvorenim resortima, ljetnim gužvama i zimskim pustošima, uvijek istim atrakcijama i skupim turističkim aranžmanima? Riječka se obala turistički budi. Možemo li njene probleme i potencijale pretvoriti u novu viziju turizma koji ne troši grad, već ga jača – za one koji u njemu žive i one koji ga posjećuju?

 

Program ciklusa radionica za riječki turizam

Između dvije uvale, od Preluka do Martinšćice, rivijera je kakve nema nigdje na svijetu. Šljunčane plaže, glasne i šarene luke, guste hrastove šume. Brodogradilišta, zidovi i ograde, betonski mulići, naselja, rive i marine. Stadioni, dizalice, tržnice, tiha ili aktivna skladišta i plavi Jadran. Ma, kakva god bila, ona je naša. Riječka rivijera.

Urbani separe stoga otvara neku novu vrstu agencije za riječki turizam. Cilj ovih radionica jest zajedno otkriti što bi naš turizam, u odnosu na Dubrovnik, Zagreb ili Plitvice, uopće mogao i trebao biti. Možemo li probleme s kojima se Rijeka nosi – kao i potencijale i posebnosti koje čuva – pretvoriti u ponosan i zabavan, ali i ozbiljan turistički paket? Paket za očuvanje, oživljavanje i poboljšavanje riječke obale? Kroz ciklus radionica, šetnji i predavanja, sudionici će uz pomoć stručnjaka razviti kreativni paket aranžman Riječke rivijere koji nudi priliku da upoznamo i poboljšamo riječku obalu.

Osmislit će se iskustva, aktivnosti i proizvodi koji potiču održivost, uključivanje zajednice i očuvanje okoliša. Što bi to moglo biti? Akcije čišćenja i uređivanja plaža i podmorja, kampiranje na Preluku, sladoled od koprivića, brodić koji povezuje riječku obalu, međunarodni boćarski klub, primorska kuhinja, živa baština. Mogućnosti su beskrajne, ako turizam zamislimo kao alat koji probleme pretvara u prilike za razvoj zajednica, mjesta i prirode.

 

Prijave otvorene do 23. ožujka

Program je besplatan uz obvezno sudjelovanje na svim radionicama. Uvodna radionica održat će se u subotu 29. ožujka, nakon čega slijedi vikend 12.–13. travnja te završna radionica u subotu 10. svibnja. Uz osvježenja, ručak i gostovanja stručnjaka iz područja turizma, ekologije, urbanizma i kulture, program donosi i ljetno studijsko putovanje u Ljubljanu. Zajednički rezultat predstavit će se na međunarodnoj konferenciji u Rijeci ovog listopada, zaživjeti kroz stvarnu turističku ponudu u 2026. godini te postati dio nove europske mreže regenerativnog turizma.

Bez zajednice i onog najlokalnijeg znanja ne može biti ni boljeg, zelenijeg i sretnijeg turizma. Zato tražimo pojedinke i pojedince, udruge i inicijative, stručnjake, lokalne obrte, institucije, vodiče i agencije, male iznajmljivače, pa i mjesne odbore. Prijaviti se može baš svatko, jer što više ljudi, što različitijih znanja, iz što više dijelova grada – to bolje! Prilika je to za hrpu novih znanja i stvaranje dugoročne dobrobiti za naš grad. Prijave su otvorene do nedjelje 23. 3. 2025. u ponoć, klikom na ovu jednostavnu prijavnicu.

 

A tko i što je Urbani separe?

Od 2020. do danas, uredili smo niz javnih prostora, oživljavali Harteru, podsjećali na važnost Rječine, proveli brojne vođene obilaske inače nedostupnih prostora i niz zapaženih kvartovskih festivala. Sa 100 partnerskih institucija, udruga i inicijativa, više od 1.500 volontera te 20.000 posjetitelja, aktivno radimo na Rijeci koja se zeleni, veseli i živi u svakom kvartu. Osim ovdje, naš rad možete pratiti na Facebooku i Instagramu.

 

 

PARTNERI: Urbani separe (HR) I Kolektiv Trajna (SI) I La Foresta (IT)
SURADNIK: Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu (UNIRI)
Projekt Cooltours sufinanciran je sredstvima Europske unije, Ministarstva kulture i medija RH te Ureda za udruge Vlade RH. Stavovi i mišljenja izraženi u projektu odnose se isključivo na autore i ne moraju nužno odražavati stavove Europske unije, Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu ili Ureda za udruge Vlade RH, koji za njih ne mogu snositi odgovornost.
Ili ovdje upiši što tražiš.
Skip to content